svart platta

Vi sörjer åtta dödade kollegor i Gaza

Vi sörjer åtta dödade kollegor i Gaza

Åtta hjälparbetare från Palestinska Röda Halvmånen (PRCS) dödades under sitt uppdrag att rädda liv den 23 mars. Det senaste året har hundratals hjälparbetare förlorat sina liv. Det får inte ske. Även krig har regler.

Åtta av Palestinska Röda Halvmånens hjälparbetare dödades under sitt räddningsuppdrag i Gaza, efter en beskjutning den 23 mars. 

De begravdes i en massgrav. När deras kroppar hittades satt de röda västarna fortfarande på. En ambulanssjukvårdare saknas fortfarande. 

Förra året förlorade 32 av våra kollegor sina liv, och totalt dödades 382 hjälparbetare runt om i världen.

Hjälparbetare måste skyddas

- Vi sörjer våra kollegor och alla andra hjälparbetare som dödats i sitt räddningsuppdrag, och fördömer att det skett. De var på plats för att hjälpa skadade människor och måste skyddas. Alla parter i konflikten har en skyldighet enligt krigets lagar att säkerställa hjälparbetares säkerhet, säger vår generalsekreterare Ulrika Modéer.   

"Jag är rasande. Men jag är också trött på att vara rasande. Humanitära hjälparbetare måste skyddas. För mänsklighetens skull, helt enkelt" skriver Jagan Chapagain, generalsekreteraren för Internationella rödakors- och rödahalvmånefederationen, IFRC.

Läs en artikel i The Guardian av Jagan Chapagain

Uppmärksamma frågan lokalt

Använd gärna den bifogade texten för att skicka in en lokal insändare. Skriv under tillsammans med Anna Hägg-Sjöquist, ordförande för Svenska Röda Korset.

Mall | Lokal insändare om dödade hjälparbetare i Gaza

Alla parter måste följa krigets lagar 

Eskaleringen av striderna har fått allvarliga humanitära konsekvenser. Tillgången till mat och rent vatten i Gaza är allt mer begränsad. Rödakorsare är alltjämt på plats för att ge första hjälpen och möta behoven på de sätt de kan. 

Vi uppmanar alla parter att följa krigets lagar. Civilbefolkning och hjälparbetare måste skyddas. Det är också förbjudet att ta gisslan, och Internationella rödakorskommittén (ICRC) står beredda att fortsatt bistå i framtida frisläppande. 

Ta del av ett pressmeddelande 

Sjukvårdare i Israel och Palestina.

Israel och Palestina – så hjälper vi

Läs om vår hjälp
Kvinna lär ut krigets lagar

Allt om krigets lagar

Lär dig mer