Fullsatt plenisal under Röda Korsets Riksstämma 2023.

Se invigningen av Riksstämman digitalt

Se invigningen av Riksstämman digitalt

Den 13 juni klockan 17 invigs Riksstämman i Linköping. Även du som inte deltar som ombud kan se invigningen digitalt.

Nu är Riksstämman äntligen här! På fredag den 13 juni klockan 17.00 börjar invigningen på plats i Linköping tillsammans med Röda Korsets Ungdomsförbund. Även du som inte deltar på plats kan följa den digitalt.

Under invigningen pratar vi om vår vision och Riksstämmans tema: ett medmänskligt Sverige i en hållbar värld. Vi reflekterar över humanitära utmaningar, både i Sverige och i världen, och vilken roll Röda Korset har.

För att se invigningen digitalt behöver du skapa en profil, det går snabbt och enkelt att göra. Då kan du också följa förhandlingarna under helgen och ta del av innehållet på inspirationstorget.

Se invigningen och följ den digitala delen av stämman

Allt om Riksstämman