Reportaget är skrivet av Simon Kodelja, journaliststudent och förtroendevald i Röda Korsets Ungdomsförbunds lokalförening i Göteborg.
97 % av Tysklands räddningstjänst vilar på frivilligt engagemang, varav en betydande majoritet är volontärer från Röda Korset. Organisationen har närmare 450 000 volontärer. Räddningstjänsten kan enkelt ringa in volontärer via larmcentralen vid en nödsituation: Detta för att stärka upp den ordinarie räddningstjänsten. När omfattningen av utryckningen är större och den kräver mer resurser, då behövs också volontärerna.
Fritidsgård för alla barn
I utkanten av Berlin har klockan slagit fem och det har blivit dags för Röda Korsets fritidsgård Plöner att öppna grinden för veckan. Fritidsverksamhet är bara en av alla verksamheter som ungdomsförbundet i Berlin erbjuder barn och ungdomar vecka efter vecka.
Bastian Kunz är 24 år, student i historia och volontär på Röda Korsets Ungdomsförbund i Berlin. Han åker 1,5 timme för att bemanna fritidsverksamheten. Bastian har en knallröd tröja och utstrålar “välkommen”. När tidningen besöker fritidsgården är det dock bara ett barn som dyker upp.
– Ibland är det tio barn och ibland är det bara ett, det är så det ser ut. Vi kan i alla fall ha öppet här nästan varje gång, säger Bastian.
Huset är placerat mitt i grönskan.Här kan barn och ungadreja, pyssla och testa olika sportaktiviteter.
– Hit kommer barn i olika åldrar och med olika bakgrunder och det är bara fantasin som sätter stopp, fortsätter han.
Bastian började volontär-arbeta redan som 11-åring, då inom brandkåren.
– Det är en styrka på närmare en halv miljon volontärer som är frivilligarbetare hos ambulansen i Tyskland. En stor del av hela välfärden i Tyskland vilar på ett ideellt engagemang, säger Bastian och fortsätter:
– Jag hittade till Röda Korsets Ungdomsförbund när jag efter gymnasiet utbildade skolbarn och ungdomar i första hjälpen. I Tyskland är det krav på att ha genomgått en första-hjälpen kurs för att få ta körkort. Röda Korsets Ungdomsförbund håller i utbildningen för majoriteten av alla skolor i Berlin.
– Generellt sett skulle jag säga att barn och ungdomar i Tyskland har god kännedom om första hjälpen. Kunskapen öppnar så många dörrar för dem, exempelvis körkort, säger Bastian.

En orättvis volontär tände hennes glöd
– Jag är den motvilliga ordföranden, jag blev tillfrågad tre gånger innan jag tackade ja och nu har jag suttit i tre år, säger Antonia Kyeck, ordförande i Röda Korsets Ungdomsförbund i Berlin och skrattar till.
– Den största missuppfattningen om rödakorsrörelsen är att vi bara sysslar med första hjälpen. Många känner inte till alla insatser som görs i ungdomsförbundet för att exempelvis utbilda barn inom miljö och klimat, fortsätter Antonia.
I Berlin finns många möjligheter till engagemang för barn och unga, vilket försvårar rekryteringen till ungdomsförbundet. Trots det har lokalföreningen nästan 1000 medlemmar.
Totalt har ungdomsförbundet omkring 144 000 medlemmar i hela Tyskland. Resan och drivet för Antonia och viljan att skapa förändring kom ur en orättvisa.
– Jag såg hur en volontär gjorde skillnad på barn och barn utifrån deras förutsättningar och det sporrade mig att vilja förändra något. Antonias första kontakt med ungdomsförbundet var genom en verksamhet inom livräddning. Så småningom blev hon ansvarig för den yngsta gruppen.
Klimataktivism och demografiska förändringar
– De främsta utmaningarna vi behöver tackla i framtiden är klimatförändringarna och de olika demografiska förändringarna, nämligen att folk flyttar från Berlin, säger Antonia.
Antonia är orolig för att ungas växande engagemang i miljö- och klimatrörelsen och genom exempelvis civil olydnad ska göra det svårare att rekrytera unga till rödakorsrörelsen.
– Det är helt olika sätt att demokratiskt organisera sig på, att utföra ett volontäruppdrag inom Ungdomsförbundet jämfört med att engagera sig genom civil olydnad inom miljörörelsen, säger Antonia och fortsätter:
– Jag skulle inte säga att vi tar deras volontärer och att de tar våra, eftersom formerna för engagemang är så vitt skilda. Om en förtroendevald person inom ungdomsförbundet skulle dömas för civil olydnad skulle personen behöva lämna sitt uppdrag, eftersom alla typer av lagbrott strider mot grundprinciperna för ett engagemang inom Rödakors-rörelsen.
Övervägandet är svårt, anser hon. Alla har åsikter och uppfattningar om vad som är okej och inte okej, grundprinciperna är dock självklara.
– Så klart ska man demonstrera för medmänskligheten och ta strid rent humanitärt och utöva sin medborgerliga rätt, men det måste vara förenligt med ett engagemang inom rödakors-rörelsen.
– Att förstå innebörden av grundprinciperna är grunden i att kunna ha ett frivilliguppdrag i världens största humanitära rörelse, avslutar Antonia.