Berätta lite om din första kurs i rödakorskunskap
Jag träffade ett tjugotal frivilliga och förtroendevalda i Lerums rödakorskrets på min första kurs som nygammal utbildare i Rödakorskunskap. Även om det alltid brukar vara trevligt att träffa andra rödakorsare var det lite pirrigt inför kursen. Man vet ju till exempel inte hur många som kommer dyka upp eller vad de kommer tycka om kursinnehållet. Det visade sig dock, såklart, vara en väldigt trevlig och intresserad grupp.
Vi hann prata både om vår historia och vår internationella organisation men fokuserade mycket på att diskutera frågor kopplade till våra grundprinciper och deras roll och betydelse i vårt dagliga arbete.
Utöver intressanta diskussioner hann vi med att fika och jag fick lära mig mer om den fina verksamhet som kretsen bedriver. Jag ser nu fram emot att komma tillbaka och besöka deras second hand!
Varför utbildar du i rödakorskunskap?
- För mig är det väldigt viktigt att alla som på ett eller annat sätt engagerar sig i Röda Korset har en grundläggande förståelse för var vi kommer ifrån och varför vi arbetar på det sätt vi gör. Jag tror att det kan bidra till ett hållbart och fördjupat engagemang både i den egna verksamheten och i rödakors- och rödahalvmånerörelsens arbete i stort. Och det vill jag gärna bidra till om jag kan.
Vad ser du mest fram emot med att utbilda i rödakorskunskap?
Det jag ser fram emot mest är absolut att träffa andra frivilliga och förtroendevalda i Röda Korset. Det är väldigt inspirerande att höra om varför andra valt att engagera sig i organisationen och vad de ägnar sig åt. Sedan tröttnar jag såklart aldrig på att diskutera våra grundprinciper.
Varför är det så viktigt med rödakorskunskap?
Det är väldigt viktigt att alla som representerar Röda Korset förstår rörelsens grundläggande värderingar. Inte minst för att kunna göra bedömningen om man kan ställa sig bakom dem eller inte.
Våra grundprinciper ska också utgöra ett konkret stöd för oss i vårt arbete, oavsett om man sitter i en kretsstyrelse eller om man är aktiv i någon verksamhet, och det tycker jag blir tydligt genom rödakorskunskapen.
Om Rödakorskunskap
Kunskap om vår organisation och de värderingar vi arbetar efter är grunden för allt rödakorsarbete. Det ger en trygghet och förankring, vilken roll du än har inom Svenska Röda Korset.
Kursen rödakorskunskap ger alla rödakorsare en gemensam grund om vilken organisation vi är, vad vi står för och vad som gör oss unika.
Målet är att rödakorsare har kunskap om rödakors- och rödahalvmånerörelsens grundprinciper samt kännedom om Röda Korsets arbete, både nationellt och internationellt. Dessutom att få känna en stolthet över organisationen och att jag som rödakorsare bidrar genom mitt arbete.
Kursen är obligatorisk för alla frivilliga, förtroendevalda och anställda. Den är dels ett första steg för dig som ska engagera dig inom Svenska Röda Korset, men också en bra repetition för dig som varit aktiv ett tag.
Kursen kan genomföras som fysisk kurs (bokas genom att kontakta Utbildningsenheten via följande formulär) eller via webbkursen som nås via kursportalen Learnster.