Klimatcentret jobbar för att stödja Rödakors- och rödahalvmånerörelsens arbete för att minska effekterna av klimatförändringar och extremväder för de mest sårbara grupperna. Sedan 2002 är de ett expertcenter med cirka 80 medarbetare över hela världen. Genom partnerskapet
- bidrar vi till att utveckla en viktig verksamhet
- får vi stöd att implementera vårt klimatarbete de kommande åren.
Maja Vahlberg var tidigare hållbarhetsambassadör, ledamot i regionråd och kretsanställd. Nu jobbar hon för både Klimatcentret och Röda Korset
– Jag är glad att kunna bidra till att knyta Klimatcentret och Svenska Röda Korset närmare varandra. Det är ett viktigt steg framåt i att tillsammans stå starkare inför utmaningarna som klimatförändringarna för med sig. Med ökande klimathot måste vi vara bättre förberedda, mer samordnade och snabbare i våra insatser, säger Maja Vahlberg.
På besöket i Stockholm
På besöket i Stockholm deltog Klimatcentrets chef Aditya Bahadur och Fleur Monasso, ansvarig för klimatarbetet i Europa. På mötet fick vi inblick i
- hur Klimatcentret arbetar med strategisk utveckling
- hur vi kan arbeta tillsammans för att bli en resurs i klimatfrågor globalt.
Vi träffade även flera externa aktörer för att se var vi kan samarbeta och dra nytta av kunskap och innovation från svenska forskare. Det förstärker vår förmåga att agera nationellt och internationellt.
Bland annat träffade vi Stockholm Environment Institute, Stockholm Resilience Center, Sveriges klimatambassadör Mattias Frumerie och kollegor på Sida och Utrikesdepartementet.
– Klimatförändringarna påverkar oss alla, men värst drabbas de mest utsatta. Genom vårt nya partnerskap med Röda Korsets Klimatcenter stärker vi både vår lokala och globala kapacitet att möta klimatkrisens utmaningar. Tillsammans stärker vi människor och samhällen att stå emot klimatförändringarnas konsekvenser, säger Ulrika Modéer, Generalsekreterare på Svenska Röda Korset.
Vill du veta mer?
På Klimatcentrets hemsida finns publikationer och rapporter som visar det samlade kunskapsläget. Här hittar du också utbildningar och övningar som visar hur klimatförändringar påverkar människor - och vad vi kan göra för att lindra eller förhindra konsekvenserna.
Under besöket höll vi ett Morgonfika för klimatet med Aditya Bahadur och Fleur Monasso. Titta på inspelningen för att lära dig mer om vad Klimatcentret gör och varför de finns.