Föreningsbutiken stängd torsdagen den 15 maj

Detta på grund av uppdatering av bland annat priser. Vi ber er att planera era beställningar till en annan dag.

Flaggor som visar det röda korset, den röda halvmånen och den röda kristallen.

Hela rörelsen samlades i Genève – för en bättre värld

Hela rörelsen samlades i Genève – för en bättre värld

Hela rödakors- och rödahalvmånerörelsen möttes i Genève i slutet av oktober, för vårt viktigaste internationella forum.

Den internationella konferensen är en unik chans för politiken och humanitära röster att hitta lösningar på stora utmaningar. Alla 196 stater som skrivit på Genèvekonventionerna var på plats.

Dagarna innan konferensen samlades hela vår rörelse på Generalförsamlingen och Delegatrådet. Då behandlades aktuella och viktiga frågor för vår rörelse. Tillsammans kallar vi dem för de internationella stadgeenliga mötena.

Lyssna på vår generalsekreterare Ulrika Modéer i Sveriges Radio

Förlängd strategi inom efterforskning

Rörelsen har förlängt strategin "Restoring Family Links" (RFL) från 2020-2025 till 2030. På grund av pandemin och ett fall av dataintrång försenades arbetet men strategin är fortfarande aktuell. I stället för att skriva en ny förlängde därför Delegatrådet den nuvarande strategin.

RFL-strategin handlar om att hjälpa människor som har separerats eller försvunnit i samband med krig, katastrof eller migration. Vi arbetar aktivt utifrån strategin. Om någon ni träffar har behov stöd är de alltid välkomna att kontakta Migrationsrådgivningen eller fylla i ett kontaktformulär.

SRK och UD
Svenska Röda Korset och UD på svenska residenset
Margareta Wahlström tar emot medalj
Margareta Wahlström tog emot Henry Dunants medalj, för sitt lång humanitära engagemang
Ulrika Modéer på stadgeenliga mötena
Generalsekreterare Ulrika Modéers anförande om en ny migrationsstrategi
På plats i Gèneve är bland annat (från vänster) Patrik Vinberg, Li Nestor, Kari Isomaa och Anna Hägg-Sjöquist från Svenska Röda Korset. Här tillsammans med IFRCs generalsekreterare Jagan Chapagain (i mitten).
På plats i Gèneve är bland annat (från vänster) Patrik Vinberg, Li Nester, Kari Isomaa och Anna Hägg-Sjöquist från Svenska Röda Korset. Här tillsammans med IFRCs generalsekreterare Jagan Chapagain (i mitten).

Josefin Edberg från Svenska Röda Korset berättar om nätverket GLOW Reds event

Läs mer om GLOW Red

Vad skedde de olika dagarna?

23–25 oktober

Generalförsamlingen är vårt högsta beslutande organ, lite som rörelsens Riksstämma. Den hålls vartannat år. Förutom rödakors- och rödahalvmånefederationen, IFRC, deltar Svenska Röda Korset och alla andra 190 nationella föreningar.

27–28 oktober

Delegatrådet behandlar vi i år frågor som migrationsstrategi, internationell humanitär rätt, skyddsfrågor, urban krigföring, grundprinciperna, strategin för familjeåterförening och vår roll i fredsfrågor. Där deltar även internationella rödakorskommittén, ICRC.

28–31 oktober

Internationella konferensen hålls vart fjärde år. Förutom vår rörelse deltar alla 196 stater som skrivit på Genèvekonventionerna för att prata om humanitära utmaningar. Sedan den första konferensen 1867 i Paris är ett särskilt fokus internationell humanitär rätt.

Vill du höra mer om vad mötena innebär?

All information finns på Rednet

Ta del av ett inspelat seminarium

Läs mer om viktiga frågor som behandlas