Föreningsbutiken stängd torsdagen den 15 maj

Detta på grund av uppdatering av bland annat priser. Vi ber er att planera era beställningar till en annan dag.

Folkhögskolan genomförde en trygghetsskapande insats i Skärholmen

Folkhögskolan genomförde trygghetsskapande insats i Skärholmen

Folkhögskolan genomförde trygghetsskapande insats i Skärholmen

Folkhögskolan genomförde en trygghetsskapande insats i Skärholmen under fredagen den 24 maj i samband med en koranbränning.

Det är andra gången på kort tid som det genomförs en koranbränning framför svenska kyrkan på torget i Skärholmen i samband med fredagsbönen i moskén bakom hörnet. Det skapar en stor oro och frustration i området.

Folkhögskolans rektor, Ulrika Sandin, och tre lärare, Anna Olsson, Meral Onmaz och Åsa Söderlund Dahl gick ut på torget iförda RK-västar. Det var påtagligt att många hade behov av att prata och uttrycka sin sorg över det eskalerande dödliga våldet i området och nu dessa koranbränningar som riskerar bidra till ytterligare konflikter. 

Det var mycket folk på torget som det brukar vara på fredagar men också många krisstödjare, fältassistenter, civilsamhällesaktorer och poliser som upprätthöll lugnet. Flera före detta deltagare på folkhögskolan uttryckte uppskattning över att Röda Korset var på plats och visade solidaritet för boende i Skärholmen.