Två av fem programpunkter går att delta i oavsett var du befinner dig i landet!
Föreläsning: Sveriges koloniala arv – en historia som lever vidare
Hur mycket av Sveriges koloniala historia bär vi med oss utan att ens märka det? Hur påverkar den vår vardag, våra institutioner och Sveriges roll i världen? Michael McEachrane visar hur historiska maktstrukturer lever kvar och påverkar allt från vardagsrasism till internationell politik. Michael är medlem i FN:s permanenta forum för människor av afrikansk härkomst och forskare.
Datum: 17 mars kl. 18.00-19.30
Mer om föreläsningen (facebook)
Föreläsning: Kurage i ett utmanande tidevarv
Brian Palmer utforskar trotshandlingar mot främlingsfientliga tendenser och vardagens orättvisor. Brian är socialantropolog och medförfattare till boken 101 historiska hjältar. Han har blivit utnämnd till både Harvards och Uppsala universitets bäste lärare, samt sommarpratat i P1.
Datum: 20 mars kl. 12.00-13.00
Mer om föreläsningen (facebook)
Om Veckan mot rasism
Inspirerade av Finska Röda Korset har Röda Korset i Uppsala sedan 2017 anordnat denna viktiga vecka för att sprida kunskap och visa vårt tydliga ställningstagande mot rasism. Temaveckan anordnas tillsammans med Röda Korsets Ungdomsförbund i Uppsala och i samarbete med Fredens hus och Fyrisbiografen. Vi vill ge utrymme för samtal, lärande och konkret handling. Alla programpunkter är gratis. Välkommen att vara med – din närvaro och ditt engagemang gör skillnad!
Om din krets vill anordna något liknande delar vi gärna med oss av våra erfarenheter. Du är varmt välkommen att mejla uppsala@redcross.se.