Föreningsbutiken stängd torsdagen den 15 maj

Detta på grund av uppdatering av bland annat priser. Vi ber er att planera era beställningar till en annan dag.

collage - fyra bilder på elever på Folkhögskolan

Plocka ihop ett paket av distanskurser på Röda Korsets folkhögskola

Plocka ihop ett paket av distanskurser på Röda Korsets folkhögskola

Temat är hållbarhet och du kan välja att plugga på 50% eller 100%.

Distanskurser som går att kombinera

Kommande läsår finns det tre distanskurser med liknande upplägg på Röda Korsets folkhögskola. Kurserna går på deltid, 50%. Det är både fysiska träffar på skolan i Skärholmen och veckovisa digitala träffar via Teams. Träffarna är planerade så att de inte ska krocka med varandra. Det är för att deltagare ska kunna läsa kurserna parallellt.

Hållbarhet som gemensamt tema

Kurserna är olika men har ett gemensamt tema - hållbarhet! Ingången till ämnet varierar beroende på vilken kurs du läser. Tar du alla tre kurserna har du täckt in en bredd av hållbarhetsaspekter och kan studera ett läsår på 100%. Självklart kan du läsa kurserna var för sig. Många gör det samtidigt som de arbetar eller studerar något annat.

Vilka kurser handlar det om?

Vill du läsa 100% kan du på höstterminen kombinera kursen Migration och social hållbarhet med Kurs i krisberedskap. På vårterminen kombinerar du Migration och social hållbarhet med Kurs i hållbart resande. Hängde du med? Du kan alltså plocka ihop ett "paket" av hållbarhetskurser på distans och studera på heltid under ett läsår. Alla kurser är CSN-berättigade.

Ansök idag för att säkra din plats

Du ansöker till kurserna via kurssidorna (länkar nedan). Vi tar emot ansökningar så länge det finns platser kvar.Men det är bra att söka så snart det går för att öka chansen att få en plats. Tveka inte att höra av dig till folkhögskolan om du har frågor!

Obs, ansökan till kursen i Hållbart resande öppnar under hösten.

Kurs Migration och social hållbarhet | Röda Korsets folkhögskola
Kurs i krisberedskap | Röda Korsets folkhögskola
Kurs i hållbart resande | Röda Korsets folkhögskola