Kom på frågestund
Den 15 maj är det en digital frågestund om att arrangera första hjälpen-kurser. Den är ett bra tillfälle att få mer information och stöd.
Läs mer och anmäl dig
Första hjälpen i Karlskrona
Våren 2024 började kretsen i Karlskrona erbjuda öppna kurser i första hjälpen. Nu är kurserna en viktig del av deras verksamhet. För Ann-Marie handlar det inte bara om att arrangera en kurs – det handlar om att ge människor verktyg att agera när det verkligen gäller.
– Jag brinner för det här, berättar hon. Att finnas för andra och att andra kan finnas för varandra och rädda liv. Det ger mig glädje och tillfredsställelse att vi kan dela med oss av den här kunskapen.
Nu är kurserna efterfrågade
Kretsen startade med att utbilda sina egna frivilliga. Sedan började de även bjuda in allmänheten till kurserna. Nu är det många som efterfrågar deras kurser.
– Folk ringer till oss och frågar om det finns kurser i första hjälpen. Det är så roligt att se att behovet och intresset finns, säger Ann-Marie.
Sprider informationen brett
Kurserna hålls i kretsens lokaler. De marknadsför kurserna genom att skapa affischer med QR-koder, som de sprider via familjecentraler, vårdcentraler och butiker.
– Vi märker att många anmäler sig i sista stund, så det gäller att sprida informationen brett, säger Ann-Marie.
Kurserna är uppskattade av de som deltar. Men de är också en bra möjlighet för kretsen att synas i kommunen.
”Våga testa!”
Kretsen fortsätter arrangera kurser för att så många som möjligt ska få chans att lära sig rädda liv. Det finns fortfarande flera målgrupper i kommunen som de hittills inte nått. Just nu funderar de på hur de kan sprida information om höstens första hjälpen-kurser under Beredskapsveckan.
Ann-Marie vill också uppmuntra fler kretsar att arrangera öppna kurser.
– Våga testa! Det behöver inte vara perfekt från början. Analysera hur det gick och vad ni kan förbättra.